Відпочинок на печі в Карпатах. Гуцульська піч лежанка

Гуцульська культура зародилася ще з давніх часів. Вона має глибоку, цікаву історію. Гуцули – це жителі Карпат, які відносяться до етнічної групи українців. Це особливий прошарок населення. У них свої традиції і звичаї, а також характерний гуцульську говірку. Однією з особливостей є стародавня гуцульська піч-лежанка, яка прикрашає кожен карпатський будинок.

Що таке гуцульська піч?

Піч лежанка є спорудою з каменю або цегли. Основну частину зводили для приготування їжі та обігріву хати в цілому, а інша частина нижча призначалася для сну або відпочинку. У зимовий період часу гуцульська піч була найтеплішим місцем в будинку. З давніх часів спати на печі було привілеєм, тут міг відпочивати на печі глава сім’ї або маленькі діти, а також, дозволялося перший час спати нареченим.

Історія гуцульського краю і відпочинок в Карпатах відносить нас в 17 століття. У той час тут сформувалася вже самостійна і виразна культура гуцулів, яка виражалася в костюмах, музиці, живопису та оздобленні будинків. Головний акцент в інтер’єрі був на будівництві печі-лежанки. Спорудження справжньої гуцульської печі – процес складний, який вимагає праці і згуртованої команди.

Гуцули воліли доповнювати піч різними прикрасами у вигляді кахельних картинок – малюнки на «кахлях» або кахлі, так їх називали місцеві жителі. Гуцули зображували на них орнаментальні композиції, сценки з життя гуцулів, сакральні сюжети, зображення тварин.

У чому унікальність гуцульської печі?

На сьогоднішній день пекти вважається практично культурною спадщиною і музейним експонатом. Побудувати таку споруду було складно, вибирали спеціальне місце в будинку. Малюнки на кахельних плитках є окреме мистецтво, за яким можна вивчати культуру гуцульського краю.

  • Гуцульська піч – рідкісне унікальне явище;
  • Зводили по особливій техніці з дотриманням традицій;
  • Служила як джерело приготування їжі, обігріву будинку і місцем для відпочинку на печі в Карпатах;
  • Розпис став окремим історичним напрямком;
  • Символізує національну гуцульську культуру.

Зараз в Карпатах теж діють невеликі виробництва з випуску кахлів. Кожен майстер розробляє сюжети, які йому до душі. Це ексклюзивне, не масове виробництво, а «штучне». Професійні майстри не тільки розпишуть і обпалять кахель, але і зберуть саму піч.

Розпис на кахельних плитках вважається окремою галуззю мистецтва, проте, зустріти його можна досить рідко. Під час відпочинку на печі в Карпатах є унікальна можливість відвідати ярмарок, де представлено безліч зразків подібної розпису. Можна придбати малюнок або спробувати самому зобразити що-небудь цікаве.

Чому варто поїхати в Карпати?

Крім культурної цінності для історії, гуцульська піч-лежанка є корисним атрибутом в будинку, який позитивно впливає на здоров’я.

Основні переваги:

  • Можна використовувати для лікування і профілактики простудних і ревматичних захворювань.
  • Наповнює незвичайним запахом приміщення.
  • Забезпечує тепло в будинку, яке зберігається протягом довгого часу.
  • При бажанні в печі можна приготувати борщ, запекти картоплю і навіть спекти святковий пиріг.

Відпочинок на печі в Карпатах це особливе задоволення, яке можна відчути тільки в цьому краї. Дерев’яний будиночок в тихому лісі відправляє кожного гостя в подорож у часі. Відчувається тепло, приємний запах і домашній затишок. Це шанс побачити велику, красиво прикрашену традиційну піч, що пахне дровами, можливість погрітися на лежанці. Хто пам’ятає сільську хату у бабусі, той однозначно відчує ностальгію за тими часами. Місцеві жителі зможуть зануритися в подібну атмосферу, насолодиться незвичайним відпочинком на печі в Карпатах.

Гуцульська піч в апарт-готелі «Вершина»

Відпочинок на печі в Карпатах. Гуцульська піч лежанка

Справжня піч в дерев’яному будиночку, яку при бажанні можна розтопити і грітися на лежанці знаходиться в апарт-готелі «Вершина». На сьогоднішній день рідко де можна зустріти діючу гуцульську піч, в основному, це вже історичний музейний експонат. Якщо виникла думка побувати в цьому краї і куди поїхати в Карпатах, однозначно, на Гуцульщину в готелі «Вершина».

Наш комплекс розташований в самому серці Карпат – місті Яремче. У нас представлені всі комфортні умови для відпочинку: прекрасні пейзажі, зачаровує ліс, чисте повітря і оздоровчі процедури. Крім того, тут зібрано безліч цікавих унікальних пам’яток з древньою історією і культурою, включаючи гуцульську піч-лежанку. При бажанні є можливість спробувати екстремальні види спорту, пополювати або покататися на конях.